Hostinger Easy Onboarding 1.0.0 - en to id_ID translation catalogue (367 entries)

en:  Learn how to connect your domain to Hostinger by watching this tutorial on YouTube for a step-by-step guide:
id_ID: Cek panduan lengkap cara menghubungkan domain ke Hostinger di video tutorial Youtube kami:

en:  Please refresh the page and try again.
id_ID:  Silakan refresh halaman dan coba lagi.

en: %s is already active
id_ID: %s sudah aktif

en: %s missing or empty
id_ID: %s hilang atau kosong

en: (Credit/Debit card)
id_ID: (Kartu Kredit/Debit)

en: <strong>Almost there!</strong> Just a few more steps to get your site ready for online success.
id_ID: <strong>Hampir selesai!</strong> Tinggal beberapa langkah lagi agar website siap online.

en: <strong>Use built-in payment methods</strong> - no extra plugins needed.
id_ID: <strong>Gunakan metode pembayaran bawaan</strong> tanpa plugin tambahan.

en: <strong>Use built-in shipping methods</strong> - no extra plugins needed.
id_ID: <strong>Gunakan metode pengiriman bawaan</strong> tanpa plugin tambahan.

en: Accept payments via credit card. Manage transactions within WordPress.
id_ID: Terima pembayaran melalui kartu kredit dan kelola transaksi di WordPress.

en: Access site identity and edit title
id_ID: Buka  dan edit judul

en: Action Failed. Try again or contact support. Apologies.
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan. Silakan coba lagi atau hubungi tim support.

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Activate plugin
id_ID: Aktifkan plugin

en: Active
id_ID: Aktif

en: Add
id_ID: Tambahkan

en: Add a domain
id_ID: Tambahkan domain

en: Add a new page
id_ID: Tambahkan halaman baru

en: Add a title
id_ID: Tambahkan judul

en: Add content
id_ID: Tambahkan konten

en: Add domain
id_ID: Tambahkan domain

en: Add plugin
id_ID: Tambahkan plugin

en: Add product
id_ID: Tambahkan produk

en: Add shipping method
id_ID: Tambahkan metode pengiriman

en: Add store details
id_ID: Tambahkan detail toko

en: Add the title of the page, for example, About. Click the Add Title text to open the text box where you will add your title. The title of your page should be descriptive of the information the page will have.
id_ID: Tambahkan judul halaman, misalnya halaman Tentang Kami. Klik Tambahkan Judul untuk menambahkan judul pada teks. Judul halaman harus menggambarkan isi konten yang akan ditulis.

en: Add your first product
id_ID: Tambahkan produk pertama Anda

en: Add your first product or service
id_ID: Tambahkan produk atau layanan pertama Anda

en: Added
id_ID: Ditambahkan

en: Adding a logo is a great way to personalize a website or add branding information. You can use your existing logo or create a new one using the <a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6">AI Logo Maker.</a>
id_ID: Tambahkan logo untuk membangun identitas situs atau memberikan informasi tentang brand. Anda dapat menggunakan logo yang sudah ada atau membuat logo baru menggunakan <a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6">AI Logo Maker.</a>

en: Adds Correios shipping methods to your WooCommerce store.
id_ID: Menambahkan metode pengiriman Correios ke toko WooCommerce Anda.

en: Amazon Pay is embedded directly into your existing web site, and all the buyer interactions with Amazon Pay and Login with Amazon take place in embedded widgets so that the buyer never leaves your site.
id_ID: Amazon Pay secara otomatis ditambahkan ke situs Anda. Pembayaran dengan Amazon Pay dan login ke Amzon dapat dilakukan dari widget yang tersedia sehingga pembeli tidak perlu keluar dari situs Anda.

en: An error occurred while deleting the page.
id_ID: Terjadi kesalahan saat menghapus halaman.

en: An unexpected error occurred. Please try again or contact support.
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan. Silakan coba lagi atau hubungi tim support.

en: An unexpected error occurred. Please try again.
id_ID: Terjadi kesalahan yang tidak diharapkan. Silakan coba lagi.

en: Anteraja Plugin is a WordPress plugin for WooCommerce for integrate Anteraja
id_ID: Plugin Anteraja adalah plugin WordPress untuk WooCommerce untuk mengintegrasikan Anteraja

en: Are you sure you want to delete this page?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus halaman ini?

en: Are you sure?
id_ID: Apakah Anda yakin?

en: Attention:
id_ID: Perhatian:

en: Automated reports, monitoring tools, site presets, and 1-click ownership transfers – manage all of your projects quickly and easily.
id_ID: Laporan otomatis, fitur monitoring, preset situs, dan transfer kepemilikan dalam sekali klik. Kelola semua proyek Anda jadi lebih praktis.

en: Back
id_ID: Kembali

en: Before publishing, you can preview your created page by clicking on the Preview button. If you are happy with the result, click the Publish button.
id_ID: Klik Pratinjau untuk melihat halaman sebelum diterbitkan. Jika sudah puas, Anda bisa klik tombol Terbitkan.

en: Being reviewed
id_ID: Sedang ditinjau

en: Build a custom-designed site in minutes with professional templates. You’ll be ready to go live in a few clicks.
id_ID: Buat situs khusus praktis dengan template profesional. Situs langsung online dalam beberapa klik.

en: Build a professional, custom-designed site in moments. Choose from 140+ templates or use AI.
id_ID: Buat situs profesional khusus dalam sekejap. Pilih dari 140+ template atau gunakan AI.

en: Build a professional, custom-designed site in moments. Just a few clicks and AI handles the rest.
id_ID: Buat situs profesional khusus dalam sekejap. Cukup beberapa klik, AI akan membuatkan website untuk Anda.

en: Buy domain
id_ID: Beli domain

en: Cancel
id_ID: Batalkan

en: Cash on delivery
id_ID: Bayar di tempat (COD)

en: Change domain
id_ID: Ubah domain

en: Check guide
id_ID: Periksa panduan

en: Choice parameter missing or empty
id_ID: Parameter pilihan hilang atau kosong

en: Choice parameter missing or invalid
id_ID: Parameter pilihan hilang atau tidak valid

en: Choose a template
id_ID: Pilih template

en: Choose another template
id_ID: Pilih template lain

en: Choose template
id_ID: Pilih template

en: Choose the ways you'd like to ship orders to customers. You can always add others later.
id_ID: Pilih metode pengiriman pesanan ke pelanggan Anda. Anda dapat menambahkan metode pengiriman lainnya kapan saja.

en: Collect emails from forms on your site and start sending on-brand email campaigns with Hostinger Reach – all powered by AI.
id_ID: Kumpulkan email dari formulir di situs Anda dan mulailah mengirim kampanye email on-brand dengan Hostinger Reach - semuanya didukung oleh AI.

en: Collect emails from forms on your site and start sending on-brand email campaigns, powered by AI. Start free.
id_ID: Kumpulkan email dari formulir di situs Anda dan mulailah mengirim kampanye email sesuai merek, yang didukung oleh AI. Mulai gratis.

en: Complete
id_ID: Lengkap

en: Completed steps
id_ID: Langkah yang telah diselesaikan

en: Configure
id_ID: Konfigurasi

en: Configure the payment options and accept payments with cards, ticket and money of Mercado Pago account.
id_ID: Konfigurasikan opsi pembayaran dan terima pembayaran dengan kartu, tiket, dan uang dari akun Mercado Pago.

en: Congrats, you have connected WooPayments!
id_ID: Selamat, WooPayments berhasil terhubung!

en: Congrats, you're ready to show off your site!
id_ID: Selamat, Anda sudah siap untuk memamerkan situs Anda!

en: Congrats, you’re ready to show off your site!
id_ID: Selamat, Anda sudah siap untuk memamerkan situs Anda!

en: Connect
id_ID: Hubungkan

en: Connect Amazon to site
id_ID: Hubungkan Amazon ke situs

en: Connect domain now
id_ID: Hubungkan domain sekarang

en: Connect on hPanel
id_ID: Terhubung di hPanel

en: Connect your <strong>Amazon Associate</strong> account to fetch API details.
id_ID: Hubungkan akun <strong>Amazon Associate</strong> Anda untuk mendapatkan detail API.

en: Connect your Amazon account to the site
id_ID: Hubungkan akun Amazon Anda ke situs

en: Connect your domain
id_ID: Hubungkan domain

en: Connect your domain first
id_ID: Hubungkan domain Anda terlebih dahulu

en: Connect your domain to Hostinger
id_ID: Hubungkan domain Anda ke Hostinger

en: Connected a domain
id_ID: Menghubungkan domain

en: Connected your Amazon account
id_ID: Menghubungkan akun Amazon Anda

en: Connecting
id_ID: Menghubungkan

en: Content can be anything you wish, for example, text, images, videos, tables, and lots more. Click on a plus sign and choose any block you want to add to the page.
id_ID: Konten dapat berupa teks, gambar, video, tabel, dan lain-lain. Klik tanda tambah untuk memilih blok untuk halaman Anda.

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: Continue setup
id_ID: Lanjutkan setup

en: Create Chronopost & Mondial relay shipping labels and send them easily.
id_ID: Buat label pengiriman estafet Chronopost & Mondial dan kirimkan dengan mudah.

en: Create a logo
id_ID: Buat logo

en: Create a new Page
id_ID: Membuat Halaman baru

en: Create a new page
id_ID: Membuat halaman baru

en: Create a site with AI
id_ID: Membuat situs dengan AI

en: Create a website with AI
id_ID: Buat situs dengan AI

en: Create additional shipment methods in WooCommerce and enable pricing based on cart weight or total.
id_ID: Buat metode pengiriman tambahan di WooCommerce dan aktifkan penetapan harga berdasarkan berat atau total keranjang.

en: Create new site
id_ID: Buat situs baru

en: Create site
id_ID: Buat situs

en: Create site with AI
id_ID: Buat situs dengan AI

en: Current page
id_ID: Halaman saat ini

en: Customize the way your site looks and start welcoming visitors.
id_ID: Sesuaikan tampilan situs Anda dan mulai sambut pengunjung Anda.

en: DOKU plugin offers a seamless, secure payment solution allowing your customers to choose from various payment methods and complete transactions directly on your WooCommerce store.
id_ID: Plugin DOKU menawarkan solusi pembayaran yang mulus dan aman yang memungkinkan pelanggan Anda untuk memilih dari berbagai metode pembayaran dan menyelesaikan transaksi langsung di toko WooCommerce Anda.

en: Database limit almost reached
id_ID: Batas basis data hampir tercapai

en: Database limit reached
id_ID: Batas basis data tercapai

en: Delete page
id_ID: Menghapus halaman

en: Digital products
id_ID: Produk digital

en: Direct bank transfer
id_ID: Transfer bank langsung

en: Discover add-ons
id_ID: Temukan add-ons

en: Disk usage limit almost reached
id_ID: Batas penggunaan disk hampir tercapai

en: Disk usage limit reached
id_ID: Batas penggunaan disk tercapai

en: Dismiss
id_ID: Tutup

en: Do you have any comments/suggestions to improve our AI tools?
id_ID: Apakah Anda memiliki saran untuk meningkatkan tool AI kami?

en: Do you have any comments/suggestions to improve our WooCommerce onboarding?
id_ID: Apakah Anda memiliki saran untuk meningkatkan setup WooCommerce kami?

en: Domain needs setup
id_ID: Penyiapan kebutuhan domain

en: Domain propagation can take up to 24 hours. Your domain will propagate automatically, and you don't need to take any action during this time.
id_ID: Propagasi domain berlangsung hingga 24 jam. Domain akan dihubungkan secara otomatis dan Anda tidak perlu melakukan tindakan apa pun selama proses berlangsung.

en: Duitku Payment Gateway integrates with your WooCommerce store and lets you accept those payments through our payment gateway.
id_ID: Duitku Payment Gateway terintegrasi dengan toko WooCommerce Anda dan memungkinkan Anda menerima pembayaran tersebut melalui payment gateway kami.

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Edit Home Page
id_ID: Edit Beranda

en: Edit Page
id_ID: Halaman Edit

en: Edit Pages
id_ID: Mengedit Halaman

en: Edit an image
id_ID: Edit gambar

en: Edit description
id_ID: Edit deskripsi

en: Edit post
id_ID: Edit postingan

en: Edit post description
id_ID: Edit deskripsi postingan

en: Edit site
id_ID: Edit situs

en: Edit site title
id_ID: Edit judul situs

en: Efficient site management with WordPress add-ons
id_ID: Kelola situs lebih efisien dengan WordPress add-ons

en: Enter your store details so we can help you set up your online store faster.
id_ID: Masukkan detail toko Anda agar kami dapat menyiapkan toko online Anda lebih cepat.

en: Epeken All Kurir Plugin is a WordPress plugin for woocommerce to enable shipping methods featuring many shipping companies in Indonesia for Indonesia e-commerce.
id_ID: Epeken All Kurir Plugin adalah plugin wordpress untuk woocommerce untuk mengaktifkan metode pengiriman yang menampilkan banyak perusahaan pengiriman di Indonesia untuk e-commerce Indonesia.

en: Error:
id_ID: Kesalahan:

en: Every website needs a domain that makes it easy to access and remember. Get yours in just a few clicks.
id_ID: Setiap website membutuhkan domain yang mudah ditemukan dan diingat. Temukan domain Anda dalam beberapa klik.

en: Expand your audience with the help of Omnisend. Create email campaigns that drive sales.
id_ID: Perluas audiens Anda dengan bantuan Omnisend. Buat email promosi untuk meningkatkan penjualan.

en: Expired
id_ID: Kadaluarsa

en: Expires on
id_ID: Berakhir pada

en: Extends WooCommerce with a RedSys gateway.
id_ID: Kembangkan WooCommerce dengan gateway RedSys.

en: Find the Media page
id_ID: Temukan halaman Media

en: Find the answers you need in our Knowledge Base
id_ID: Temukan jawaban yang Anda butuhkan di Pengetahuan Dasar kami

en: Finish Setup
id_ID: Selesaikan Penyiapan

en: Finish registration
id_ID: Selesaikan pendaftaran

en: Follow these steps to complete your setup
id_ID: Ikuti langkah-langkah berikut untuk menyelesaikan setup

en: Generate content
id_ID: Buat konten

en: Generate content with AI
id_ID: Buat konten dengan AI

en: Get Discount
id_ID: Klaim Diskon

en: Get a domain
id_ID: Dapatkan domain

en: Get deal
id_ID: Ambil promo

en: Get found on Google
id_ID: Ditemukan di Google

en: Get images, text, and SEO keywords created for you instantly – try <strong>AI Content Creator</strong>.
id_ID: Coba <strong>AI Content Creator</strong> dan dapatkan gambar, teks, dan keyword SEO khusus untuk Anda dengan cepat.

en: Get images, text, and SEO keywords created for you instantly.
id_ID: Dapatkan gambar, teks, dan keyword SEO khusus untuk Anda dengan cepat.

en: Get in touch with our live specialists
id_ID: Hubungi spesialis kami secara langsung

en: Get ready to accept customer payments. Let them pay for your products and services with ease.
id_ID: Saatnya terima pembayaran dari pelanggan untuk produk dan layanan Anda dengan mudah.

en: Get ready to sell online. Add your first product, then set up payments and shipping.
id_ID: Mulai jualan online. Tambahkan produk pertama Anda, lalu atur pembayaran dan pengiriman.

en: Get ready to sell online. Add your first product, then set up shipping and payments.
id_ID: Mulai jualan online. Tambahkan produk pertama Anda, lalu atur pengiriman dan pembayaran.

en: Get started
id_ID: Coba Sekarang

en: Get started!
id_ID: Coba sekarang!

en: Getting your features ready
id_ID: Menyiapkan fitur Anda

en: Go to Posts
id_ID: Ke Postingan

en: Go to the Customize page
id_ID: Ke halaman Customize

en: Google Site Kit is an essential plugin that makes sure that potential visitors can find your site on Google.
id_ID: Google Site Kit adalah plugin penting yang memastikan calon pengunjung dapat menemukan situs Anda di Google.

en: Got it!
id_ID: OK!

en: Help Center
id_ID: Bantuan Pelanggan

en: Hide completed
id_ID: Berhasil disembunyikan

en: Hide list
id_ID: Sembunyikan daftar

en: Hosted services for WooCommerce: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup.
id_ID: Layanan hosting WooCommerce: hitung pajak otomatis, cetak pengiriman, dan setup pembayaran yang lebih lancar.

en: Hosting plan
id_ID: Paket hosting

en: Hostinger Easy Onboarding WordPress plugin.
id_ID: Plugin WordPress Hostinger Easy Onboarding

en: Hover over the chosen post to see the options menu. Click on the Edit button to open the post editor.
id_ID: Arahkan kursor ke postingan yang diinginkan untuk melihat menu opsi. Klik tombol Sunting untuk membuka editor pos.

en: How could we make it easier to create a new WordPress website?
id_ID: Bagaimana kami dapat membantu mempermudah permbuatan situs WordPress baru?

en: How to Back Up a WordPress Site
id_ID: Cara Backup Situs WordPress

en: How to Build an EFFECTIVE Landing Page with WordPress (2024)
id_ID: Cara Membuat Landing Page yang EFEKTIF dengan WordPress (2024)

en: How to Create Your Coming Soon Page in WordPress (2024)
id_ID: Cara Membuat Halaman Segera Hadir di WordPress (2024)

en: How to Create a WordPress Contact Us Page
id_ID: Cara Buat Halaman Hubungi Kami di WordPress

en: How to Create a WordPress Website in 10 Minutes Using Hostinger
id_ID: Cara Membuat Website WordPress dalam 10 Menit Menggunakan Hostinger

en: How to Import Images Into WordPress Website
id_ID: Cara Impor Gambar Ke Situs WordPress

en: How to Make a Website (2024): Simple, Quick, & Easy Tutorial
id_ID: Cara Membuat Website (2024): Tutorial Sederhana, Cepat, & Mudah

en: How to Point Domain Name to Web Hosting
id_ID: Cara Mengarahkan Nama Domain ke Web Hosting

en: How to Set Up WordPress SMTP
id_ID: Cara Setup SMTP WordPress

en: How would you rate your experience building a website based on a pre-built template? (Score 1-10)
id_ID: Seberapa puaskah Anda dengan template siap pakai untuk membuat website? (Skor 1-10)

en: How would you rate your experience setting up a WooCommerce site on our hosting?
id_ID: Seberapa puaskah Anda dengan proses setup situs WooCommerce di hosting kami?

en: How would you rate your experience using our AI content generation tools in onboarding? (Scale 1-10)
id_ID: Seberapa puaskah Anda menggunakan tool AI untuk buat konten selama proses setup? (Skala 1-10)

en: I Bought a Domain, Now What?
id_ID: Saya Sudah Membeli Domain, Apa Langkah Selanjutnya?

en: If you wish to edit the image, click on the chosen image and click the Edit Image button. You can now crop, rotate, flip or scale the selected image.
id_ID: Untuk mengubah gambar, klik gambar dan klik tombol Sunting Gambar. Anda bisa memotong, memutar, membalik, atau mengatur ukuran gambar.

en: In the left sidebar, click Appearance to expand the menu. In the Appearance section, click Customize. The Customize page will open.
id_ID: Di sidebar kiri, klik Tampilan untuk melihat menu lainnya. Di menu Tampilan, klik Editor. Halaman Editor akan terbuka.

en: In the left sidebar, click Site Identity and edit your site title.
id_ID: Di sidebar kiri, klik Identitas Situs dan ubah judul situs Anda.

en: In the left sidebar, click Site Identity, then click on the Select Site Icon button. Here, you can upload your brand logo.
id_ID: Di sidebar kiri, klik Identitas Situs, lalu klik tombol Pilih Situs untuk upload logo brand Anda.

en: In the left sidebar, find the Media button. Click on the Library button to see all the images you have uploaded to your website.
id_ID: Di sidebar kiri, klik tombol Media. Klik tombol Pustaka untuk melihat semua gambar yang sudah Anda upload ke website Anda.

en: In the left sidebar, find the Pages menu and click on Add New button. You will see the WordPress page editor. Each paragraph, image, or video in the WordPress editor is presented as a "block" of content.
id_ID: Di sidebar kiri, klik menu Laman dan klik tombol Tambah Laman Baru untuk membuka editor WordPress. Setiap paragraf, gambar, atau video di editor WordPress disajikan sebagai “blok” konten.

en: In the left sidebar, find the Posts button. Click on the All Posts button and find the post for which you want to change the description.
id_ID: Di sidebar kiri, klik tombol Pos. Klik tombol Semua Pos dan klik postingan yang ingin diubah deskripsinya.

en: Increase your sites visibility by enabling its discoverability in the Google search engine.
id_ID: Meningkatkan visibilitas situs dengan membuatnya ditemukan di pencarian Google.

en: Inodes limit almost reached
id_ID: Batas inode hampir tercapai

en: Inodes limit reached
id_ID: Batas inode tercapai

en: Install plugin
id_ID: Instal plugin

en: Installation failed
id_ID: Instalasi gagal

en: Installed
id_ID: Terinstal

en: Invite a Friend, Earn Up to $100
id_ID: Undang Teman, Dapat Komisi $100

en: It enables a WooCommerce site to accept payments through UPI apps like BHIM, Google Pay, Paytm, PhonePe or any Banking UPI app. Avoid payment gateway charges.
id_ID: Dengan fitur ini, situs WooCommerce Anda dapat menerima pembayaran dari aplikasi UPI seperti BHIM, Google Pay, Paytm, PhonePe, atau aplikasi UPI Perbankan tanpa tambahan biaya transaksi.

en: Just a few more steps to launch your online store
id_ID: Tinggal beberapa langkah lagi untuk mengaktifkan toko online Anda

en: Keep current site
id_ID: Pertahankan situs saat ini

en: Knowledge Base
id_ID: Pengetahuan Dasar

en: Learn WordPress
id_ID: Tutorial WordPress

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih lanjut

en: Let AI explore, understand, and interact with your site. All content updates are auto-tracked so AI tools stay in sync with your site’s latest version.
id_ID: Biarkan AI mengeksplorasi, memahami, dan berinteraksi dengan situs Anda. Semua pembaruan konten dilacak secara otomatis sehingga alat bantu AI tetap sinkron dengan versi terbaru situs Anda.

en: Link your Amazon Associates account to your website, start promoting products, and earn rewards. No API key required.
id_ID: Tautkan akun Amazon Associates Anda ke website Anda. Mulai promosikan produk dan dapatkan komisi. Tak perlu API key.

en: LiteSpeed Cache: How to Get 100% WordPress Optimization
id_ID: LiteSpeed Cache: Tool Optimasi Efektif untuk Performa Website

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Loading…
id_ID: Memuat..

en: Make sure that your website shows up when visitors are looking for your business on Google.
id_ID: Pastikan website Anda muncul saat pengunjung mencari bisnis Anda di Google.

en: Make your site discoverable by AI
id_ID: Membuat situs Anda dapat ditemukan oleh AI

en: Manage
id_ID: Kelola

en: Manage shipping
id_ID: Kelola pengiriman

en: Market your business
id_ID: Promosikan bisnis Anda

en: Midtrans-WooCommerce is official plugin from Midtrans. Midtrans is an online payment gateway.
id_ID: Midtrans-WooCommerce adalah plugin resmi dari Midtrans. Midtrans adalah gerbang pembayaran online.

en: More info
id_ID: Info lebih lanjut

en: No PHP files found in plugin directory
id_ID: Tidak ada file PHP yang ditemukan di direktori plugin

en: No pages found.
id_ID: Tidak ada halaman yang ditemukan.

en: Not connected
id_ID: Tidak terhubung

en: Not interested
id_ID: Tidak tertarik

en: Not needed
id_ID: Tidak perlu

en: Not now
id_ID: Tidak sekarang

en: Not purchased
id_ID: Tidak dibeli

en: Not registered
id_ID: Tidak terdaftar

en: Now <strong>finish setting up</strong> the plugins you've installed.
id_ID: Selanjutnya, <strong>selesaikan pengaturan</strong> plugin yang telah Anda instal.

en: Online store setup
id_ID: Setup toko online

en: Opt-in to receive tips, discounts, and recommendations from the WooCommerce team directly in your inbox.
id_ID: Opt-in untuk menerima tips, diskon, dan rekomendasi dari tim WooCommerce langsung dari email Anda.

en: Or use payment plugins
id_ID: Atau gunakan plugin pembayaran

en: Or use shipping plugins
id_ID: Atau gunakan plugin pengiriman

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Page title:
id_ID: Judul halaman:

en: PayPal's latest complete payments processing solution. Accept PayPal, Pay Later, credit/debit cards, alternative digital wallets local payment types and bank accounts.
id_ID: Solusi pembayaran lengkap terbaru Paypal. Terima pembayaran PayPal, Pay Later, kartu kredit/debit, pembayaran digital wallet lokal alternatif dan transfer bank.

en: Payment methods
id_ID: Metode pembayaran

en: Payment plugins
id_ID: Plugin pembayaran

en: Payment settings
id_ID: Pengaturan pembayaran

en: Pending email verification
id_ID: Verifikasi email yang tertunda

en: Pending phone verification
id_ID: Verifikasi telepon yang tertunda

en: Play on YouTube
id_ID: Tonton di Youtube

en: Plugin activation failed
id_ID: Aktivasi plugin gagal

en: Plugin directory not found
id_ID: Direktori plugin tidak ditemukan

en: Plugin has been succesfully installed and activated
id_ID: Plugin berhasil diinstal dan diaktifkan

en: Plugin installation failed
id_ID: Instalasi plugin gagal

en: Plugin main file not found
id_ID: File utama plugin tidak ditemukan

en: Plugin sucessfully activated
id_ID: Plugin berhasil diaktifkan

en: Plugin sucessfully installed
id_ID: Plugin berhasil diinstal

en: Pre-built websites and themes
id_ID: Situs dan tema yang dibuat sebelumnya

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Preview site
id_ID: Lihat situs

en: Preview website
id_ID: Pratinjau situs

en: Promote products on your site
id_ID: Mempromosikan produk di situs Anda

en: Publish the page
id_ID: Terbitkan laman

en: Rate this plugin
id_ID: Beri nilai plugin ini

en: Recommended for you
id_ID: Direkomendasikan untuk Anda

en: Registered at another provider
id_ID: Terdaftar di penyedia lain

en: Registering
id_ID: Mendaftar

en: Registration didn't work
id_ID: Pendaftaran tidak berhasil

en: Renew
id_ID: Memperbaharui

en: Restore
id_ID: Mengembalikan

en: Run an Amazon Affiliate site
id_ID: Jalankan situs Amazon Affiliate

en: Run email marketing campaigns
id_ID: Menjalankan email marketing campaign

en: Save
id_ID: Simpan

en: Saving
id_ID: Menabung

en: Search pages
id_ID: Halaman pencarian

en: Securely accept payments, synchronize sales, and seamlessly manage inventory and product data between WooCommerce and Square POS.
id_ID: Menerima pembayaran dengan aman, menyinkronkan penjualan, dan mengelola inventaris dan data produk di WooCommerce dan Square POS dengan lancar.

en: Sell products, services and digital downloads. Set up and customize each item to fit your business needs.
id_ID: Jual produk, layanan, dan digital download. Setup dan sesuaikan setiap item agar sesuai dengan kebutuhan bisnis Anda.

en: Sell products, services, and digital downloads. Set up and customize each item to fit your business needs.
id_ID: Jual produk, layanan, dan digital download. Setup dan sesuaikan setiap item agar sesuai dengan kebutuhan bisnis Anda.

en: Set up Google Site Kit
id_ID: Setup Google Site Kit

en: Set up Site Kit
id_ID: Setup Site Kit

en: Set up a payment method
id_ID: Setup metode pembayaran

en: Set up an online store
id_ID: Setup toko online Anda

en: Set up payment method
id_ID: Setup metode pembayaran

en: Set up payments
id_ID: Setup pembayaran

en: Set up shipping
id_ID: Setup pengiriman

en: Set up shipping method
id_ID: Setup metode pengiriman

en: Set up your online store
id_ID: Setup toko online Anda

en: Set up your site
id_ID: Setup situs Anda

en: Setting up...
id_ID: Menyiapkan...

en: Setup <strong>WooCommerce</strong>, add products or services, and start selling today.
id_ID: Instal <strong>WooCommerce</strong>, tambahkan produk atau layanan, dan mulai berjualan.

en: Setup my online store
id_ID: Setup toko online

en: Setup website
id_ID: Setup situs

en: Share your referral link with friends and family and <b>receive 20% commission</b> for every successful referral.
id_ID: Bagikan link referral ke teman dan keluarga Anda dan dapatkan <b>komisi 20%</b> untuk setiap referral yang berhasil.

en: Share your referral link with friends and family and <strong>receive 20% commission</strong> for every successful referral.
id_ID: Bagikan link referral ke teman dan keluarga Anda dan dapatkan <b>komisi 20%</b> untuk setiap referral yang berhasil.

en: Ship products with ease
id_ID: Mengirim produk dengan mudah

en: Shipping methods
id_ID: Metode pengiriman

en: Shipping plugins
id_ID: Plugin pengiriman

en: Shipping settings
id_ID: Pengaturan pengiriman

en: Shop locale is empty, please setup store first
id_ID: Lokasi toko kosong, silakan setup toko terlebih dahulu

en: Show list
id_ID: Tampilkan daftar

en: Simpaisa is providing Easy To Integrate Jazzcash & Easypaisa Digital Payment Services.
id_ID: Simpaisa menyediakan Layanan Pembayaran Digital Jazzcash & Easypaisa yang mudah diintegrasikan.

en: Skip
id_ID: Lewati

en: Something went wrong
id_ID: Ada yang tidak beres

en: Sorry, there are activation errors.
id_ID: Maaf, aktivasi gagal.

en: Sorry, there are validation errors.
id_ID: Maaf, validasi gagal.

en: Start creating your site
id_ID: Mulai buat situs Anda

en: Start earning
id_ID: Bagikan link

en: Start promoting
id_ID: Mulai mempromosikan

en: Start promoting affiliate products and earn rewards. It’s quick and easy to get started.
id_ID: Mulailah mempromosikan produk afiliasi dan dapatkan imbalan. Cepat dan mudah untuk memulai.

en: Step category and/or step does not exist.
id_ID: Kategori langkah dan/atau langkah tidak tersedia.

en: Store location locale not found
id_ID: Lokasi toko tidak ditemukan

en: Suspended
id_ID: Ditangguhkan

en: Take credit card payments on your store using Stripe.
id_ID: Terima pembayaran kartu kredit dengan Stripe.

en: Take me there
id_ID: Buka

en: Tell us a bit about your business
id_ID: Deskripsikan secara singkat tentang bisnis Anda

en: Temporary
id_ID: Sementara

en: The Hostinger Easy Onboarding plugin requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
id_ID: Plugin Hostinger Easy Onboarding membutuhkan versi PHP minimum <b>%s</b>.

en: The USPS Simple plugin calculates rates for domestic shipping dynamically using USPS API during checkout.
id_ID: Plugin USPS Simple menghitung tarif untuk pengiriman domestik secara dinamis menggunakan API USPS saat pembayaran.

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Amazing Friday</span> sale!
id_ID: Diskon <span style="color: #8C85FF">Black Friday terbesar</span>!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Black Friday</span> sale!
id_ID: Diskon <span style="color: #8C85FF">Black Friday</span> terbesar!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Blessed Friday</span> sale!
id_ID: Diskon <span style="color: #8C85FF">Black Friday</span> terbesar!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Cyber Monday</span> sale!
id_ID: Diskon <span style="color: #8C85FF">Cyber Monday</span> terbesar!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">End of the year</span> sale!
id_ID: Diskon <span style="color: #8C85FF">akhir tahun</span> terbesar!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">White Friday</span> sale!
id_ID: Diskon <span style="color: #8C85FF">Black Friday</span> terbesar!

en: The page was deleted!
id_ID: Halaman tersebut telah dihapus!

en: The plugin allows you to accept digital payments from Satispay users.
id_ID: Plugin ini memungkinkan Anda untuk menerima pembayaran digital dari pengguna Satispay.

en: Theme activation failed
id_ID: Aktivasi tema gagal

en: Theme has been succesfully activated
id_ID: Tema berhasil diaktifkan

en: Theme has been succesfully installed
id_ID: Tema berhasil diinstal

en: Theme has been succesfully installed and activated
id_ID: Tema berhasil diinstal dan diaktifkan

en: Theme installation failed
id_ID: Instalasi tema gagal

en: Theme sucessfully activated
id_ID: Tema berhasil diaktifkan

en: Theme sucessfully installed
id_ID: Tema berhasil diinstal

en: There was an error.
id_ID: Terjadi kesalahan.

en: This enables you to accept various payments via Xendit with just a few clicks.
id_ID: Hal ini memungkinkan Anda untuk menerima berbagai pembayaran melalui Xendit hanya dengan beberapa klik.

en: This extension gives you the possibility to use the Colissimo shipping methods in WooCommerce
id_ID: Ekstensi ini memungkinkan Anda menggunakan metode pengiriman Colissimo di WooCommerce

en: This field is required
id_ID: Kolom ini wajib diisi

en: Title
id_ID: Judul

en: To upload a new image, click on Add New button on the Media Library page and select files.
id_ID: Untuk upload gambar, klik tombol Tambah File Media Baru di Media dan pilih file yang Anda inginkan.

en: Try Omnisend
id_ID: Coba Omnisend

en: Try again
id_ID: Coba lagi

en: Try free for 1 year
id_ID: Coba gratis selama 1 tahun

en: Turn on
id_ID: Nyalakan

en: Turn site visitors into loyal customers
id_ID: Mengubah pengunjung situs menjadi pelanggan setia

en: Turn site visitors into subscribers
id_ID: Mengubah pengunjung situs menjadi pelanggan

en: Tutorials
id_ID: Tutorial

en: Unknown error code.
id_ID: Kode error tidak dikenal.

en: Upload an image
id_ID: Upload gambar

en: Upload your logo
id_ID: Upload logo Anda

en: Use the special discount code <b>ONLYHOSTINGER30</b> to get 30% off on Omnisend for 6 months when you upgrade.
id_ID: Klaim kode diskon spesial <b>ONLYHOSTINGER30</b> untuk diskon upgrade 30% di Omnisend selama 6 bulan.

en: Verify phone
id_ID: Verifikasi telepon

en: View checklist
id_ID: Lihat checklist

en: View completed
id_ID: Lihat selesai

en: View less
id_ID: Lihat lebih sedikit

en: View list
id_ID: Lihat daftar

en: View more
id_ID: Lihat lebih banyak

en: View plugins
id_ID: Lihat plugin

en: Visit hPanel and connect a real domain. If you already did this, please wait up to 24h until the domain fully connects
id_ID: Kunjungi hPanel dan hubungkan domain asli. Jika Anda telah melakukannya, tunggu hingga 24 jam hingga domain terhubung sepenuhnya

en: Wait for domain propagation
id_ID: Tunggu propagasi domain

en: Want to create a new AI site?
id_ID: Ingin membuat situs AI baru?

en: Want to create a new site on a different template?
id_ID: Ingin buat situs baru dengan template lain?

en: Want to create a new site on a pre-built template?
id_ID: Ingin buat situs baru dengan template yang dibuat sebelumnya?

en: Want to create a new site?
id_ID: Ingin buat situs baru?

en: We apologize for the inconvenience. The AI content generation process encountered a server error. Please try again later, and if the issue persists, kindly contact our support team for assistance.
id_ID: Terjadi kesalahan server saat AI memproses konten Anda. Kami mohon maaf atas ketidaknyamanan ini. Silakan coba lagi nanti atau hubungi tim support kami untuk mendapatkan bantuan.

en: We'll use this information to help you set up your store faster.
id_ID: Kami akan menggunakan informasi ini untuk setup toko Anda lebih cepat.

en: Website URL
id_ID: URL website

en: Website setup
id_ID: Setup situs

en: Welcome to WordPress!
id_ID: Selamat datang di WordPress!

en: What type of products or services will you sell?
id_ID: Jenis produk atau layanan apa yang ingin dijual?

en: Where is your store located?
id_ID: Di mana lokasi toko Anda?

en: WordPress tutorials
id_ID: Tutorial WordPress

en: Yes, skip step
id_ID: Ya, lewati

en: You are running <b>%s</b> PHP version.
id_ID: Anda menggunakan versi PHP <b>%s</b>.

en: You can also set up a shipping method without installing additional plugins.
id_ID: Anda juga dapat mengatur metode pengiriman tanpa menginstal plugin tambahan.

en: You can connect a domain to Hostinger by changing the nameservers. Different domain providers are have unique procedures for changing nameservers. Here are Hostinger's nameservers:
id_ID: Anda dapat menghubungkan domain ke Hostinger dengan mengubah nameserver. Setiap provider domain memiliki prosedur khusus untuk mengubah nameserver. Berikut nameserver Hostinger:

en: You can see the whole post in the editor. Find the description part and change it to your preferences.
id_ID: Anda dapat melihat semua postingan di editor. Klik bagian deskripsi dan edit sesuai kebutuhan Anda.

en: You need to purchase a domain for your website before the preview domain becomes inaccessible. Find a desired website name using a <a style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6" target="_blank" href="https://hpanel.hostinger.com/domains/domain-checker" >domain name searcher.</a >
id_ID: Anda perlu membeli domain untuk website Anda sebelum domain pratinjau tidak dapat diakses. Temukan nama website impian dengan  <a style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6" target="_blank" href="https://hpanel.hostinger.com/domains/domain-checker" >tool cek nama domain.</a>

en: You'll love these great deals that were handpicked just for you.
id_ID: Penawaran terbaik yang kami pilihkan khusus untuk Anda.

en: You're done setting up your online store!
id_ID: Setup toko sudah selesai!

en: Your business email
id_ID: Email bisnis Anda

en: Your new site will replace the current one. Choose from 140+ professional templates or use AI.
id_ID: Situs baru Anda akan menggantikan situs saat ini. Pilih dari 140+ template profesional atau gunakan AI.

en: Your new site will replace the current one. Choose from 140+ professional templates.
id_ID: Situs baru Anda akan menggantikan situs saat ini. Pilih dari 140+ template profesional.

en: Your new site will replace the current one. Use the same description or change it.
id_ID: Situs baru Anda akan menggantikan situs yang sekarang. Ubah deskripsi atau gunakan deskripsi yang sama.

en: Your progress
id_ID: Progres Anda

en: Your store name
id_ID: Nama toko Anda

en: Your website is already published and can be accessed using Hostinger free temporary subdomain right now. Here is the current URL of your website:
id_ID: Website Anda berhasil online dan dapat diakses menggunakan subdomain gratis sementara dari Hostinger. Berikut adalah URL website Anda saat ini:

en: hPanel - Billing
id_ID: hPanel - Tagihan

en: hPanel - Home
id_ID: hPanel - Beranda

en: hPanel - Websites
id_ID: hPanel - Website

en: on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>
id_ID: di <a href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>

en: 👋 Welcome to WordPress
id_ID: 👋 Selamat datang di WordPress
