Hostinger Easy Onboarding 1.0.0 - en to tr_TR translation catalogue (286 entries)

en:  Learn how to connect your domain to Hostinger by watching this tutorial on YouTube for a step-by-step guide:
tr_TR:  Adım adım rehber için YouTube'daki bu eğitici videoyu izleyerek alan adınızı Hostinger'a nasıl bağlayacağınızı öğrenin:

note: translators: %s plugin slug
en: %s is already active
tr_TR: %s zaten etkin

note: translators: %s field name that is missing translators: %s missing field slug
en: %s missing or empty
tr_TR: %s eksik veya boş

en: (Credit/Debit card)
tr_TR: (Kredi/Banka kartı)

en: <strong>Almost there!</strong> Just a few more steps to get your site ready for online success.
tr_TR: <strong>Neredeyse tamam!</strong> Sitenizi çevrimiçi başarıya hazır hale getirmek için sadece birkaç adım kaldı.

en: <strong>Use built-in payment methods</strong> - no extra plugins needed.
tr_TR: <strong>Yerleşik ödeme yöntemlerini kullanın.</strong>Başka eklenti gerekmez.

en: <strong>Use built-in shipping methods</strong> - no extra plugins needed.
tr_TR: <strong>Yerleşik nakliye yöntemlerini kullanın.</strong>Başka eklenti gerekmez.

en: Accept payments via credit card. Manage transactions within WordPress.
tr_TR: Kredi kartı ile ödeme kabul edin. WordPress içindeki işlemleri yönetin.

en: Access site identity and edit title
tr_TR: Site kimliğine erişin ve başlığı düzenleyin

en: Action Failed. Try again or contact support. Apologies.
tr_TR: İşlem Başarısız Oldu. Lütfen tekrar deneyim veya destekle iletişime geçin. Özür dileriz.

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add a domain
tr_TR: Bir domain ekleyin

en: Add a new page
tr_TR: Yeni sayfa ekle

en: Add a title
tr_TR: Başlık ekle

en: Add content
tr_TR: İçerik ekle

en: Add domain
tr_TR: Domain ekle

en: Add plugin
tr_TR: Eklenti ekle

en: Add product
tr_TR: Ürün ekle

en: Add shipping method
tr_TR: Nakliye yöntemi ekle

en: Add store details
tr_TR: Mağaza ayrıntılarını ekleyin

en: Add the title of the page, for example, About. Click the Add Title text to open the text box where you will add your title. The title of your page should be descriptive of the information the page will have.
tr_TR: Sayfa başlığı ekleyin. Örneğin Hakkında. Başlığınızı ekleyeceğiniz metin kutusunu açmak için Başlık Ekle metnine tıklayın. Sayfanızın başlığı, sayfadaki bilgileri açıklamalıdır.

en: Add your first product
tr_TR: İlk ürününüzü ekleyin

en: Add your first product or service
tr_TR: İlk ürününüzü veya hizmetinizi ekleyin

en: Added
tr_TR: Eklendi

en: Adding a logo is a great way to personalize a website or add branding information. You can use your existing logo or create a new one using the <a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6">AI Logo Maker.</a>
tr_TR: Logo eklemek, bir web sitesini kişiselleştirmek veya marka bilgisi eklemek için harika bir yoldur. Mevcut logonuzu kullanabilir veya <a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6">YZ Logo Oluşturucu'yu kullanarak yeni bir logo yapabilirsiniz.</a>

en: Adds Correios shipping methods to your WooCommerce store.
tr_TR: WooCommerce mağazanıza Correios kargo yöntemlerini ekler.

en: Adiciona PagSeguro como meio de pagamento (com desconto nas taxas oficiais).
tr_TR: PagSeguro'yu ödeme aracı olarak ekleyin (indirimli).

en: Amazon Pay is embedded directly into your existing web site, and all the buyer interactions with Amazon Pay and Login with Amazon take place in embedded widgets so that the buyer never leaves your site.
tr_TR: Amazon Pay doğrudan mevcut web sitenize yerleştirilir ve Amazon Pay ve Amazon ile Giriş ile tüm alıcı etkileşimleri gömülü bileşenle gerçekleşir, böylece alıcı sitenizden asla ayrılmaz.

en: An unexpected error occurred. Please try again or contact support.
tr_TR: Beklenmedik bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin veya destek ekibiyle iletişime geçin.

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

note: translators: %s php version
en: Attention:
tr_TR: Dikkat:

en: Automated reports, monitoring tools, site presets, and 1-click ownership transfers – manage all of your projects quickly and easily.
tr_TR: Otomatik raporlar, izleme araçları, site ön ayarları ve tek tıkla sahiplik transferleri ile tüm projelerinizi hızlı ve kolay bir şekilde yönetin.

en: Back
tr_TR: Geri

en: Before publishing, you can preview your created page by clicking on the Preview button. If you are happy with the result, click the Publish button.
tr_TR: Yayınlamadan önce Önizle düğmesine tıklayarak oluşturduğunuz sayfayı önizleyebilirsiniz. Sonuçtan memnun kalırsanız Yayınla düğmesine tıklayın.

en: Build a custom-designed site in minutes with professional templates. You’ll be ready to go live in a few clicks.
tr_TR: Profesyonel şablonlarla dakikalar içinde özel tasarımlı bir site oluşturun. Birkaç tıklamayla yayına geçmeye hazır olacaksınız.

en: Build a professional, custom-designed site in moments. Choose from 140+ templates or use AI.
tr_TR: Dakikalar içinde profesyonel, özel tasarımlı bir site oluşturun. 140'tan fazla şablon arasından seçim yapın veya yapay zeka kullanın.

en: Build a professional, custom-designed site in moments. Just a few clicks and AI handles the rest.
tr_TR: Dakikalar içinde profesyonel, özel tasarımlı bir site oluşturun. Sadece birkaç tıklama ve gerisini yapay zeka halleder.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cash on delivery
tr_TR: Teslimatta nakit

en: Choice parameter missing or empty
tr_TR: Seçim parametresi eksik veya boş

en: Choice parameter missing or invalid
tr_TR: Seçim parametresi eksik veya geçersiz

en: Choose a template
tr_TR: Bir şablon seçin

en: Choose another template
tr_TR: Başka bir şablon seçin

en: Choose template
tr_TR: Şablon seçin

en: Choose the ways you'd like to ship orders to customers. You can always add others later.
tr_TR: Siparişleri müşterilere göndermek istediğiniz yolları seçin. Diğerlerini her zaman sonradan ekleyebilirsiniz.

en: Complete
tr_TR: Tamamlandı

en: Completed steps
tr_TR: Tamamlanan adımlar

en: Configure
tr_TR: Yapılandırma

en: Configure the payment options and accept payments with cards, ticket and money of Mercado Pago account.
tr_TR: Ödeme seçeneklerini yapılandırın ve Mercado Pago hesabının kartları, bileti ve parası ile ödemeleri kabul edin.

en: Congrats, you have connected WooPayments!
tr_TR: Tebrikler, WooPayments'ı bağladınız!

en: Congrats, you’re ready to show off your site!
tr_TR: Tebrikler, sitenizi göstermeye hazırsınız!

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Connect Amazon to site
tr_TR: Amazon'u siteye bağlayın

en: Connect domain now
tr_TR: Alan alanını şimdi bağlayın

en: Connect on hPanel
tr_TR: HPanel'e bağla

en: Connect your <strong>Amazon Associate</strong> account to fetch API details.
tr_TR: API ayrıntılarını almak için <strong>Amazon Associate</strong> hesabınızı bağlayın.

en: Connect your Amazon account to the site
tr_TR: Amazon hesabınızı siteye bağlayın

en: Connect your domain
tr_TR: Alan adınızı bağlayın

en: Connect your domain first
tr_TR: Önce alan adınızı bağlayın

en: Connect your domain to Hostinger
tr_TR: Alan adınızı Hostinger'a bağlayın

en: Connected a domain
tr_TR: Bir alan adına bağlandı

en: Connected your Amazon account
tr_TR: Amazon hesabınıza bağlandı

en: Content can be anything you wish, for example, text, images, videos, tables, and lots more. Click on a plus sign and choose any block you want to add to the page.
tr_TR: İçerik, metin, görseller, videolar, tablolar gibi dilediğiniz herhangi bir şey olabilir. Artı işaretine tıklayın ve sayfaya eklemek istediğiniz bloğu seçin.

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Continue setup
tr_TR: Kuruluma devam edin

en: Create a logo
tr_TR: Bir logo oluştur

en: Create a site with AI
tr_TR: Yapay zeka ile bir site oluşturun

en: Create a website with AI
tr_TR: Yapay zeka ile bir web sitesi oluşturun

en: Create additional shipment methods in WooCommerce and enable pricing based on cart weight or total.
tr_TR: WooCommerce'de ek gönderi yöntemleri oluşturun ve sepet ağırlığına veya toplamına göre fiyatlandırmayı etkinleştirin.

en: Create Chronopost & Mondial relay shipping labels and send them easily.
tr_TR: Chronopost & Mondial Relay gönderi etiketleri oluşturun ve kolayca gönderin.

en: Create new site
tr_TR: Yeni site oluştur

en: Create site
tr_TR: Site oluştur

en: Create site with AI
tr_TR: Yapay zeka ile site oluşturun

en: Customize the way your site looks and start welcoming visitors.
tr_TR: Sitenizin görünümünü özelleştirin ve ziyaretçileri karşılamaya başlayın.

en: Direct bank transfer
tr_TR: Direkt banka transferi

en: Discover add-ons
tr_TR: Eklentileri keşfedin

en: Dismiss
tr_TR: Kapat

en: Do you have any comments/suggestions to improve our AI tools?
tr_TR: Yapay zeka araçlarımızı geliştirmek için herhangi bir yorumunuz/öneriniz var mı?

en: Do you have any comments/suggestions to improve our WooCommerce onboarding?
tr_TR: WooCommerce ilk katılımımızı iyileştirmek için herhangi bir yorumunuz/öneriniz var mı?

en: Domain propagation can take up to 24 hours. Your domain will propagate automatically, and you don't need to take any action during this time.
tr_TR: Alan adı yayılımı 24 saate kadar sürebilir. Alan adınız otomatik olarak yayılır ve bu süre zarfında herhangi bir işlem yapmanız gerekmez.

en: Edit an image
tr_TR: Bir görseli düzenleyin

en: Edit description
tr_TR: Açıklamayı düzenle

en: Edit Home Page
tr_TR: Ana Sayfayı Düzenle

en: Edit post
tr_TR: Yazıyı düzenle

en: Edit post description
tr_TR: Yazı açıklamasını düzenle

en: Edit site
tr_TR: Siteyi düzenle

en: Edit site title
tr_TR: Site başlığını düzenle

en: Efficient site management with WordPress add-ons
tr_TR: WordPress eklentileri ile verimli site yönetimi

en: Enter your store details so we can help you set up your online store faster.
tr_TR: Sanal mağazanızı daha hızlı kurmanıza yardımcı olabilmemiz için mağaza bilgilerinizi girin.

en: Every website needs a domain that makes it easy to access and remember. Get yours in just a few clicks.
tr_TR: Her web sitesinin erişimi ve hatırlanmasını kolaylaştıran bir alan adına ihtiyacı vardır. Sadece birkaç tıkla bizden alın.

en: Expand your audience with the help of Omnisend. Create email campaigns that drive sales.
tr_TR: Omnisend'in yardımıyla kitlenizi genişletin. Satışları artıran e-posta kampanyaları oluşturun.

en: Extends WooCommerce with a RedSys gateway.
tr_TR: WooCommerce'i bir RedSys ağ geçidi ile genişletir.

en: Find the answers you need in our Knowledge Base
tr_TR: İhtiyacınız olan yanıtları Bilgi Tabanı'mızda bulabilirsiniz

en: Find the Media page
tr_TR: Medya sayfasını bul

en: Follow these steps to complete your setup
tr_TR: Kurulumunuzu tamamlamak için aşağıdaki adımları izleyin

en: Generate content
tr_TR: İçerik oluşturun

en: Generate content with AI
tr_TR: Yapay zeka ile içerik oluşturun

en: Get a domain
tr_TR: Bir alan adı alın

en: Get deal
tr_TR: İndirimi al

en: Get Discount
tr_TR: İndirim Al

en: Get found on Google
tr_TR: Google'da bulunun

en: Get images, text, and SEO keywords created for you instantly – try <strong>AI Content Creator</strong>.
tr_TR: Sizin için anında oluşturulan görseller, metinler ve SEO anahtar kelimeleri edinin - <strong>YZ İçerik Yaratıcı</strong>'yı deneyin.

en: Get images, text, and SEO keywords created for you instantly.
tr_TR: Sizin için oluşturulan görselleri, metinleri ve SEO anahtar kelimelerini anında alın.

en: Get in touch with our live specialists
tr_TR: Canlı uzmanlarımızla iletişime geçin

en: Get ready to accept customer payments. Let them pay for your products and services with ease.
tr_TR: Müşteri ödemelerini kabul etmeye hazır olun. Ürünleriniz ve hizmetleriniz için kolaylıkla ödeme yapmalarını sağlayın.

en: Get ready to sell online. Add your first product, then set up payments and shipping.
tr_TR: İnternetten satışa hazır olun. İlk ürününüzü ekleyin, ardından ödemeleri ve kargoyu ayarlayın.

en: Get ready to sell online. Add your first product, then set up shipping and payments.
tr_TR: İnternette satış yapmaya hazır olun. İlk ürününüzü ekleyin, ardından kargo ve ödemeleri ayarlayın.

en: Get started
tr_TR: Şimdi Başla

en: Get started!
tr_TR: Başla!

en: Getting your features ready
tr_TR: Özellikleriniz hazırlanıyor

en: Go to Posts
tr_TR: Yazılar'a Git

en: Go to the Customize page
tr_TR: Özelleştir sayfasına git

en: Google Site Kit is an essential plugin that makes sure that potential visitors can find your site on Google.
tr_TR: Google Site Kit, potansiyel ziyaretçilerin sitenizi Google'da bulabilmesini sağlayan önemli bir eklentidir.

en: Got it!
tr_TR: Tamamdır!

en: Help Center
tr_TR: Yardım Merkezi

en: Hide completed
tr_TR: Tamamlananları gizle

en: Hide list
tr_TR: Listeyi gizle

en: Hosted services for WooCommerce: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup.
tr_TR: WooCommerce için barındırılan hizmetler: otomatik vergi hesaplama, kargo etiketi yazdırma ve daha sorunsuz ödeme kurulumu.

note: Description of the plugin
en: Hostinger Easy Onboarding WordPress plugin.
tr_TR: Hostinger Easy Onboarding WordPress eklentisi.

en: Hover over the chosen post to see the options menu. Click on the Edit button to open the post editor.
tr_TR: Seçenekler menüsünü görmek için seçilen gönderinin üzerine gelin. Gönderi düzenleyiciyi açmak için Düzenle düğmesine tıklayın.

en: How could we make it easier to create a new WordPress website?
tr_TR: Yeni bir WordPress web sitesi oluşturmayı nasıl daha kolay hale getirebiliriz?

en: How to Back Up a WordPress Site
tr_TR: WordPress Sitesi Nasıl Yedeklenir

en: How to Build an EFFECTIVE Landing Page with WordPress (2024)
tr_TR: WordPress ile Etkili Bir Açılış Sayfası Nasıl Oluşturulur (2024)

en: How to Create a WordPress Contact Us Page
tr_TR: WordPress İletişim Sayfası Nasıl Oluşturulur

en: How to Create Your Coming Soon Page in WordPress (2024)
tr_TR: WordPress'te Çok Yakında Sayfanızı Nasıl Oluşturursunuz (2024)

en: How to Import Images Into WordPress Website
tr_TR: WordPress Web Sitesine Görseller Nasıl Taşınır?

en: How to Make a Website (2024): Simple, Quick, & Easy Tutorial
tr_TR: Web Sitesi Nasıl Yapılır (2024): Basit, Hızlı ve Kolay Rehber

en: How to Point Domain Name to Web Hosting
tr_TR: Alan Adı Web Hosting'e Nasıl Yönlendirilir

en: How to Set Up WordPress SMTP
tr_TR: WordPress SMTP Nasıl Kurulur

en: How would you rate your experience building a website based on a pre-built template? (Score 1-10)
tr_TR: Önceden oluşturulmuş bir şablonu temel alarak bir web sitesi oluşturma deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz? (Puan 1-10)

en: How would you rate your experience setting up a WooCommerce site on our hosting?
tr_TR: Hosting hizmetimizle bir WooCommerce sitesi kurma deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz?

en: How would you rate your experience using our AI content generation tools in onboarding? (Scale 1-10)
tr_TR: İlk katılımda yapay zeka içerik oluşturma araçlarımızı kullanma deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz? (Ölçek 1-10)

en: hPanel - Billing
tr_TR: hPanel - Faturalar

en: hPanel - Home
tr_TR: hPanel - Ana Sayfa

en: hPanel - Websites
tr_TR: hPanel - Web Siteler

note: Plugin URI of the plugin
en: https://hostinger.com
tr_TR: https://hostinger.com.tr

note: Author URI of the plugin
en: https://www.hostinger.com
tr_TR: https://www.hostinger.com.tr

en: I Bought a Domain, Now What?
tr_TR: Bir Alan Adı Satın Aldım, Şimdi Ne Olacak?

en: If you wish to edit the image, click on the chosen image and click the Edit Image button. You can now crop, rotate, flip or scale the selected image.
tr_TR: Eğer görseli düzenlemek istiyorsanız seçilen görselin üzerine tıklayıp Görseli Düzenle düğmesine tıklayın. Artık seçili görseli kırpabilir, döndürebilir, çevirebilir veya ölçeklendirebilirsiniz.

en: In the left sidebar, click Appearance to expand the menu. In the Appearance section, click Customize. The Customize page will open.
tr_TR: Menüyü genişletmek için sol kenar çubuğundaki Görünüm'e tıklayın. Görünüm bölümündeyse Özelleştir'e tıklayın. Özelleştirme sayfası açılacaktır.

en: In the left sidebar, click Site Identity and edit your site title.
tr_TR: Sol kenar çubuğunda Site Kimliği'ne tıklayın ve site başlığınızı düzenleyin.

en: In the left sidebar, click Site Identity, then click on the Select Site Icon button. Here, you can upload your brand logo.
tr_TR: Sol kenar çubuğunda Site Kimliği'ne tıklayın, ardından Site Simgesi Seç düğmesine tıklayın. Buradan marka logonuzu yükleyebilirsiniz.

en: In the left sidebar, find the Media button. Click on the Library button to see all the images you have uploaded to your website.
tr_TR: Sol kenar çubuğunda Medya düğmesini bulun. Web sitenize yüklediğiniz tüm görselleri görmek için Kütüphane düğmesine tıklayın.

en: In the left sidebar, find the Posts button. Click on the All Posts button and find the post for which you want to change the description.
tr_TR: Sol kenar çubuğunda Gönderiler düğmesini bulun. Tüm Gönderiler düğmesine tıklayın ve açıklamasını değiştirmek istediğiniz gönderiyi bulun.

en: Increase your sites visibility by enabling its discoverability in the Google search engine.
tr_TR: Google arama motorunda keşfedilebilirliğini sağlayarak sitelerinizin görünürlüğünü artırın.

en: Installation failed
tr_TR: Kurulum başarısız oldu

en: Installed
tr_TR: Yüklendi

en: Invite a Friend, Earn Up to $100
tr_TR: Arkadaşınızı Davet Edin, 100 $'a Kadar Ödül Kazanın

en: It enables a WooCommerce site to accept payments through UPI apps like BHIM, Google Pay, Paytm, PhonePe or any Banking UPI app. Avoid payment gateway charges.
tr_TR: Bir WooCommerce sitesinin BHIM, Google Pay, Paytm, PhonePe veya herhangi bir Bankacılık UPI uygulaması gibi UPI uygulamaları aracılığıyla ödeme kabul etmesini sağlar. Ödeme ağ geçidi ücretlerinden kaçının.

en: Just a few more steps to launch your online store
tr_TR: Sanal mağazanızı açmak için sadece birkaç adım kaldı

en: Keep current site
tr_TR: Mevcut siteyi sakla

en: Knowledge Base
tr_TR: Bilgi Bankası

en: Learn WordPress
tr_TR: WordPress öğrenin

en: Link your Amazon Associates account to your website, start promoting products, and earn rewards. No API key required.
tr_TR:  Amazon Associates hesabınızı web sitenize bağlayın, ürünleri tanıtmaya başlayın ve ödüller kazanın. API anahtarı gerekmez.

en: LiteSpeed Cache: How to Get 100% WordPress Optimization
tr_TR: LiteSpeed Cache: %100 WordPress Optimizasyonu Nasıl Elde Edilir

en: Make sure that your website shows up when visitors are looking for your business on Google.
tr_TR: Ziyaretçiler Google'da işletmenizi ararken web sitenizin göründüğünden emin olun.

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: Manage shipping
tr_TR: Sevkiyatı yönetin

en: Market your business
tr_TR: İşletmenizi pazarlayın

en: Nameserver
tr_TR: Ad sunucusu

en: No PHP files found in plugin directory
tr_TR: Eklenti dizininde PHP dosyası bulunamadı

en: Not interested
tr_TR: İlgilenmiyorum

en: Not needed
tr_TR: Gerekli değil

en: Not now
tr_TR: Şimdi değil

en: on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>
tr_TR: adresinde <a href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>

en: Onboarding
tr_TR: Başlangıç

en: Online store setup
tr_TR: Çevrimiçi mağaza kurulumu

en: Opt-in to receive tips, discounts, and recommendations from the WooCommerce team directly in your inbox.
tr_TR: WooCommerce ekibinden ipuçları, indirimler ve önerileri doğrudan gelen kutunuza almak için kaydolun.

en: Or use payment plugins
tr_TR: Veya ödeme eklentilerini kullanın

en: Or use shipping plugins
tr_TR: Veya nakliye eklentilerini kullanın

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Payment methods
tr_TR: Ödeme yöntemleri

en: Payment plugins
tr_TR: Ödeme eklentileri

en: Payment settings
tr_TR: Ödeme ayarları

en: PayPal's latest complete payments processing solution. Accept PayPal, Pay Later, credit/debit cards, alternative digital wallets local payment types and bank accounts.
tr_TR: PayPal'ın en son eksiksiz ödeme işleme çözümü. PayPal, Pay Later, kredi/banka kartları, alternatif dijital cüzdanlar, yerel ödeme türleri ve banka hesaplarını kabul edin.

en: Play on YouTube
tr_TR: YouTube'da oynatın

en: Plugin activation failed
tr_TR: Eklenti etkinleştirme başarısız oldu

en: Plugin directory not found
tr_TR: Eklenti dizini bulunamadı

en: Plugin has been succesfully installed and activated
tr_TR: Eklenti başarıyla kuruldu ve etkinleştirildi

en: Plugin installation failed
tr_TR: Eklenti yüklemesi başarısız oldu

en: Plugin main file not found
tr_TR: Eklenti ana dosyası bulunamadı

en: Plugin sucessfully activated
tr_TR: Eklenti başarıyla etkinleştirildi

en: Plugin sucessfully installed
tr_TR: Eklenti başarıyla yüklendi

en: Pre-built websites and themes
tr_TR: Önceden oluşturulmuş web siteleri ve temalar

en: Preview site
tr_TR: Siteyi önizle

en: Preview website
tr_TR: Siteyi önizle

en: Publish the page
tr_TR: Sayfayı yayınla

en: Rate this plugin
tr_TR: Bu eklentiyi değerlendir

en: Recommended for you
tr_TR: Sizin için tavsiye edilir

en: Run an Amazon Affiliate site
tr_TR: Bir Amazon Affiliate sitesi işletin

en: Run email marketing campaigns
tr_TR: E-posta pazarlama kampanyaları yürütme

en: Securely accept payments, synchronize sales, and seamlessly manage inventory and product data between WooCommerce and Square POS.
tr_TR: WooCommerce ve Square POS arasında ödemeleri güvenli bir şekilde kabul edin, satışları senkronize edin ve envanter ile ürün verilerini sorunsuz bir şekilde yönetin.

en: Sell products, services and digital downloads. Set up and customize each item to fit your business needs.
tr_TR: Ürünler, hizmetler ve dijital indirmeler satın. Her bir öğeyi iş ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde ayarlayın ve özelleştirin.

en: Sell products, services, and digital downloads. Set up and customize each item to fit your business needs.
tr_TR: Ürünler, hizmetler ve dijital indirmeler satın. Her bir öğeyi iş ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde ayarlayın ve özelleştirin.

en: Set up a payment method
tr_TR: Bir ödeme yöntemi ayarlayın

en: Set up an online store
tr_TR: Sanal mağaza kurun

en: Set up Google Site Kit
tr_TR: Google Site Kiti'ni Kur

en: Set up payment method
tr_TR: Ödeme yöntemini ayarlayın

en: Set up payments
tr_TR: Ödemeleri ayarlayın

en: Set up shipping
tr_TR: Nakliyeyi ayarlayın

en: Set up shipping method
tr_TR: Gönderim yöntemini ayarlayın

en: Set up Site Kit
tr_TR: Site Kiti Kurulumu

en: Set up your online store
tr_TR: Sanal mağazanızı kurun

en: Set up your site
tr_TR: Sitenizi kurun

en: Setting up...
tr_TR: Kuruluyor...

en: Setup <strong>WooCommerce</strong>, add products or services, and start selling today.
tr_TR: <strong>WooCommerce</strong>'i kurun, ürün veya hizmet ekleyin ve bugün satışa başlayın.

en: Setup Google Site Kit
tr_TR: Google Site Kitini Kurun

en: Setup my online store
tr_TR: Sanal mağazamı kurun

en: Setup website
tr_TR: Web sitesi kur

en: Share your referral link with friends and family and <b>receive 20% commission</b> for every successful referral.
tr_TR: Yönlendirme bağlantınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın ve her başarılı yönlendirme için <b>%20 komisyon kazanın</b>.

en: Share your referral link with friends and family and <strong>receive 20% commission</strong> for every successful referral.
tr_TR: Yönlendirme bağlantınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın ve her başarılı yönlendirme için <strong>% 20 komisyon</strong> alın.

en: Ship products with ease
tr_TR: Ürünleri kolaylıkla sevk edin

en: Shipping methods
tr_TR: Nakliye yöntemleri

en: Shipping plugins
tr_TR: Nakliye eklentileri

en: Shipping settings
tr_TR: Nakliye ayarları

en: Shop locale is empty, please setup store first
tr_TR: Mağaza konumu boş, lütfen önce mağazayı ayarlayın

en: Show list
tr_TR: Listeyi göster

en: Skip
tr_TR: Atla

en: Sorry, there are activation errors.
tr_TR: Üzgünüz, aktivasyon hataları var.

en: Sorry, there are validation errors.
tr_TR: Üzgünüz, doğrulama hataları var.

en: Start creating your site
tr_TR: Sitenizi oluşturmaya başladınız

en: Start earning
tr_TR: Kazanmaya başla

en: Step category and/or step does not exist.
tr_TR: Adım kategorisi ve/veya adım mevcut değil.

en: Store location locale not found
tr_TR: Mağaza konumu yerel ayarı bulunamadı

en: Take credit card payments on your store using Stripe.
tr_TR: Stripe kullanarak mağazanızda kredi kartı ödemeleri alın

en: Take me there
tr_TR: Beni götür

en: Tell us a bit about your business
tr_TR: Bize biraz işinizden bahsedin

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Amazing Friday</span> sale!
tr_TR: Şimdiye kadarki en büyük <span style="color: #8C85FF">Muhteşem Cuma</span> indirimi!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Black Friday</span> sale!
tr_TR: Şimdiye kadarki en büyük <span style="color: #8C85FF">Muhteşem Cuma</span> indirimi!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Blessed Friday</span> sale!
tr_TR: Şimdiye kadarki en büyük <span style="color: #8C85FF">Muhteşem Cuma</span> indirimi!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Cyber Monday</span> sale!
tr_TR: Şimdiye kadarki en büyük <span style="color: #8C85FF">Siber Pazartesi</span> indirimi!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">End of the year</span> sale!
tr_TR: Şimdiye kadarki en büyük <span style="color: #8C85FF">Yıl sonu</span> indirimi!

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">White Friday</span> sale!
tr_TR: Şimdiye kadarki en büyük <span style="color: #8C85FF">Muhteşem Cuma</span> indirimi!

note: translators: %s php version
en: The Hostinger Easy Onboarding plugin requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
tr_TR: Hostinger Easy Onboarding eklentisi minimum <b>%s</b> PHP sürümü gerektirir.

en: The USPS Simple plugin calculates rates for domestic shipping dynamically using USPS API during checkout.
tr_TR: USPS Simple eklentisi, ödeme sırasında USPS API'sini kullanarak yurt içi kargo ücretlerini dinamik olarak hesaplar.

en: Theme activation failed
tr_TR: Tema etkinleştirme başarısız oldu

en: Theme has been succesfully activated
tr_TR: Tema başarıyla etkinleştirildi

en: Theme has been succesfully installed
tr_TR: Tema başarıyla yüklendi

en: Theme has been succesfully installed and activated
tr_TR: Tema başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi

en: Theme installation failed
tr_TR: Tema yüklemesi başarısız oldu

en: Theme sucessfully activated
tr_TR: Tema başarıyla etkinleştirildi

en: Theme sucessfully installed
tr_TR: Tema başarıyla yüklendi

en: This extension gives you the possibility to use the Colissimo shipping methods in WooCommerce
tr_TR: Bu uzantı size WooCommerce'de Colissimo gönderim yöntemlerini kullanma imkanı sunar

en: This field is required
tr_TR: Bu alan zorunlu

en: To upload a new image, click on Add New button on the Media Library page and select files.
tr_TR: Yeni bir görsel yüklemek için Medya Kütüphanesi sayfasındaki Yeni Ekle düğmesine tıklayın ve dosyaları seçin.

en: Try Omnisend
tr_TR: Omnisend'i deneyin

en: Tutorials
tr_TR: Rehberler

en: Unknown error code.
tr_TR: Bilinmeyen hata kodu.

en: Upload an image
tr_TR: Bir görsel yükle

en: Upload your logo
tr_TR: Logonuzu yükleyin

en: Use the special discount code <b>ONLYHOSTINGER30</b> to get 30% off on Omnisend for 6 months when you upgrade.
tr_TR: Yükselttiğinizde özel indirim kodu <b>ONLYHOSTINGER30</b>'u kullanarak 6 ay boyunca Omnisend'te %30 indirim kazanın.

en: View checklist
tr_TR: Kontrol listesini görüntüle

en: View completed
tr_TR: Görünüm tamamlandı

en: View less
tr_TR: Daralt

en: View list
tr_TR: Listeyi görüntüle

en: View more
tr_TR: Genişlet

en: View plugins
tr_TR: Eklentileri görüntüle

en: Visit hPanel and connect a real domain. If you already did this, please wait up to 24h until the domain fully connects
tr_TR: HPanel'i ziyaret edin ve gerçek bir alan adına bağlayın. Bunu zaten yaptıysanız, lütfen alan adı tamamen bağlanana kadar 24 saate kadar bekleyin

en: Wait for domain propagation
tr_TR: Alan adı yayılımı için bekleyin

en: Want to create a new AI site?
tr_TR: Yeni bir yapay zeka sitesi mi oluşturmak istiyorsunuz?

en: Want to create a new site on a different template?
tr_TR: Farklı bir şablonda yeni bir site mi oluşturmak istiyorsunuz?

en: Want to create a new site on a pre-built template?
tr_TR: Önceden oluşturulmuş bir şablon üzerinde yeni bir site mi oluşturmak istiyorsunuz?

en: Want to create a new site?
tr_TR: Yeni bir site mi oluşturmak istiyorsunuz?

en: We apologize for the inconvenience. The AI content generation process encountered a server error. Please try again later, and if the issue persists, kindly contact our support team for assistance.
tr_TR: Verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz. Yapay zeka içerik oluştururken bir sunucu hatasıyla karşılaştı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin ve sorun devam ederse yardım için lütfen destek ekibimizle iletişime geçin.

en: We'll use this information to help you set up your store faster.
tr_TR: Bu bilgileri mağazanızı daha hızlı kurmanıza yardımcı olmak için kullanacağız.

en: Website setup
tr_TR: Web sitesi kurulumu

en: Website URL
tr_TR: Web sitesi URL'si

en: Welcome to WordPress!
tr_TR: WordPress'e hoş geldiniz!

en: What type of products or services will you sell?
tr_TR: Ne tür ürün veya hizmetler satacaksınız?

en: Where is your store located?
tr_TR: Mağazanız nerede bulunuyor?

en: WordPress tutorials
tr_TR: WordPress rehberleri

en: Yes, skip step
tr_TR: Evet, adımı atla

note: translators: %s php version
en: You are running <b>%s</b> PHP version.
tr_TR: <b>%s</b> PHP sürümünü çalıştırıyorsunuz.

en: You can also set up a shipping method without installing additional plugins.
tr_TR: Ek eklentiler yüklemeden de bir gönderim yöntemi ayarlayabilirsiniz.

en: You can connect a domain to Hostinger by changing the nameservers. Different domain providers are have unique procedures for changing nameservers. Here are Hostinger's nameservers:
tr_TR: Ad sunucularını değiştirerek alan adını Hostinger'a bağlayabilirsiniz. Farklı alan adı sağlayıcılarının ad sunucularını değiştirmek için benzersiz prosedürleri vardır. İşte Hostinger'ın ad sunucuları:

en: You can see the whole post in the editor. Find the description part and change it to your preferences.
tr_TR: Yazının tamamını düzenleyicide görebilirsiniz. Açıklama bölümünü bulun ve tercihlerinize göre değiştirin.

en: You need to purchase a domain for your website before the preview domain becomes inaccessible. Find a desired website name using a <a style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6" target="_blank" href="https://hpanel.hostinger.com/domains/domain-checker" >domain name searcher.</a >
tr_TR: Önizleme alanı erişilemez hale gelmeden önce web siteniz için bir alan adı satın almanız gerekir. <a style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6" target="_blank" href="https://hpanel.hostinger.com/domains/domain-checker">Domain sorgulama .</a> kullanarak istediğiniz web sitesi adını bulun

en: Your business email
tr_TR: İş e-postanız

en: Your new site will replace the current one. Choose from 140+ professional templates or use AI.
tr_TR: Yeni siteniz mevcut sitenizin yerini alacak. 140'tan fazla profesyonel şablon arasından seçim yapın veya yapay zeka kullanın.

en: Your new site will replace the current one. Choose from 140+ professional templates.
tr_TR: Yeni siteniz mevcut sitenizin yerini alacak. 140'tan fazla profesyonel şablon arasından seçim yapın.

en: Your new site will replace the current one. Use the same description or change it.
tr_TR: Yeni siteniz mevcut sitenin yerini alacaktır. Aynı açıklamayı kullanın veya değiştirin.

en: Your progress
tr_TR: İlerleme durumunuz

en: Your store name
tr_TR: Mağaza adınız

en: Your website is already published and can be accessed using Hostinger free temporary subdomain right now. Here is the current URL of your website:
tr_TR: Web siteniz zaten yayınlandı ve şu anda Hostinger ücretsiz geçici alt alan adı kullanılarak erişilebilir. İşte web sitenizin mevcut URL'si:

en: 👋 Welcome to WordPress
tr_TR: 👋 WordPress'e Hoş Geldiniz
